Türk Kızılay Genel Sorular

Türk Kızılayı’nın Tarihteki Yeri ve Önemi Nedir?

Tarih 11 Haziran 1868…Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.

Türk Kızılayı’nın Görevi Nedir?

Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anından şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anından insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

Türk Kızılayı’nın görevi; uluslararası hayır kuruluşu niteliği ile savaşta ve barışta, yararlananlardan hiçbir bedel almadan ve karşılık beklemeden, amacına uygun ve gönüllülük anlayışına göre ürettiği hizmetler ve yaptığı faaliyetlerdir.

Yeniden Yapılanan Türk Kızılay’ının Afet Yönetimindeki Son Gelişmeler Nelerdir?

Bölgesel ve Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezleri ile afete hazırlık, afet müdahale ve afet lojistik sistemini, ülke çapında yaygınlaştıran Türk Kızılayı, bu ağ ile dünyanın en iyi örgütlenmiş afet sistemlerinden birisine sahiptir. Yurt genelinde hizmet veren tüm haberleşme araçlarında mobil ve Bölge Afet Yönetim Merkezlerinde ise sabit olmak üzere ‘TÜRKSAT Uydu Haberleşme Sistemi’ kurulmuştur. Böylece, Türk Kızılayı, Afet Operasyon Merkezi’ndeki modern teknik altyapısı ile ülkemizde ve bölge ülkelerinde meydana gelebilecek bir afet esnasında, kesintisiz haberleşme imkânına kavuşmuştur.

Türk Kızılayı ulusal ve uluslararası afet müdahale faaliyetlerini Afet Operasyon Merkezi (AFOM) üzerinden yürütür. AFOM kendisine bağlı 8 Bölge ve 25 Yerel olmak üzere toplamda 33 Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile hizmet vermektedir.

Türk Kızılayı’nın 7 Temel İlkesi Nedir?

İnsanlık, Ayrım Gözetmemek, Tarafsızlık, Bağımsızlık, Hayır Kurumu Niteliği, Birlik, Evrensellik

Türk Kızılayı’nın Ülkemizdeki Yapılanması Nasıldır?

Genel Merkezi Ankara’da bulunan Türk Kızılayı, kan merkezleri, afet müdahale merkezleri, 81 ilde bulunan 700’ü aşkın şubesi ile ülkemizin en yaygın, en etkin ve en güçlü organizasyon yapısına sahip sivil toplum kuruluşudur.

Trük Kızılayı Afetlerde Ne Yapar?

Türk Kızılayı yurdumuzda ve dünyanın her hangi bir yerinde meydana gelen doğal afetler sonrası, devlet kurumlarına destek görevi görerek afetzedelere, acil barınma ve acil beslenme hizmeti sağlar.

Kan Hizmetlerinde Türk Kızılayı’nın Son Dönem Çalışmaları Nelerdir?

“Güvenli Kan”a büyük önem veren Türk Kızılayı, bu nedenle kan merkezlerini yeniden organize etmiş, dünyadaki modern ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kan hizmetlerinin “Bölgesel Kan Merkezleri” aracılığıyla yürütülmesini sağlamıştır. Türk Kızılayı tarafından kan hizmetlerinin standardizasyonu ve toplam kalite yönetiminin oluşturulması için bütün kan merkezlerinde standart projeler hayata geçirilmiştir.

Güvenli kan bağışı sağlamak için başlatılan çalışmalar kapsamında, “tam kan” uygulaması terk edilmiş ve kanın bileşenlerine ayrıştırılması için kan merkezleri ve kan istasyonlarında teknik altyapı sağlanmıştır. Tam kan olarak alınan kanın, bileşenlerine ayrılarak kullanılması hem hasta güvenliği hem de verimlilik açısından son derece önem taşımaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının kan ihtiyaçlarının doğrudan otomasyon sistemi ile hastanelere ulaştırılarak sağlanmasıyla da, hasta yakınlarının bağışçı aramak zorunda kalmamaları hedeflenmektedir.

Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde Türk Kızılayı’nın Hizmetleri Nelerdir?

Sadece afet dönemlerinde değil yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı, sosyal yardımlarını arttırarak devam ettiriyor. Geliştirdiği projeler ile Türk Kızılayı, yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına farklı çözümler getiriyor.  Bilgi için 168 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Türk Kızılayı Hangi Konularda Halk Eğitimleri Veriyor?

Alanında profesyonel eğitmenler tarafından Temel Afet Bilinci Eğitimi, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması Eğitimi, Kızılaycılığı Yaygınlaştırma, İlk Yardım ve HIV / AIDS Eğitimi verilmektedir.

Türk Kızılayı Gençlerimize Hangi Hizmetleri Sunuyor?

Kendi olanaklarıyla tatil yapamayan öğrencilerimiz için yurdun çeşitli illerinde “Gençlik ve Sağlık Kampları” açılmaktadır. Ayrıca, gençlerimizi Kızılay gönüllüsü olmaya teşvik edici faaliyetlerde bulunulmakta ve gönüllülerle el ele çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra Türk Kızılayı, kültür paylaşımı gezileri ve öğrenci yurtları hizmetleriyle de gençlerin yanında olmaya devam edecektir.

Türk Kızılayı’na Nasıl Gönüllü Olunur?

Türk Kızılayı Şubelerine başvuru yapılarak gönüllü olunabilir.

Türk Kızılayı’na Nasıl Üye Olunur?

18 yaşını dolduran her vatandaşımız şubelerimize üyelik başvurusu yapabilir.

Türk Kızılayı’na Hangi Yollardan Bağış Yapılır?

• Tüm bankaların Türk Kızılayı tahsilât menülerinden veya Türk Kızılayı 2868 hesap numaralarından;
• Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 numaralı Türk Kızılay Posta Çeki hesabından;
• Tüm GSM operatörleri üzerinden 2868‘e 10 TL değerinde boş mesaj atarak,
• 168 Çağrı Merkezinden;
• Ülke genelindeki tüm Kızılay Şubelerinden nakdi bağışınızı makbuzla (Şube adreslerimize internet sitemizden ulaşabilirsiniz) yapabilirsiniz.

İLKYARDIM EĞİTİM MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESİ FATURA BİLGİLERİ

TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞI KAĞITHANE İLKYARDIM EĞİTİM MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
Merkez Mh. Sadabad Cd.No.36/1 Kağıthane-İSTANBUL
KAĞITHANE V.D 8760631507

TÜRK KIZILAYI KAĞITHANE ŞUBE BAŞKANLIĞI BAĞIŞ HESAPLARI

TÜRK KIZILAYI KAĞITHANE ŞUBE BAŞKANLIĞI

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI KAĞITHANE ŞB.

TR08 0020 5000 0944 2276 7000 04